Fundusz Spójności, inaczej nazywany Funduszem Kohezji lub Europejskim Funduszem Kohezji, to czasowe wsparcie finansowe dla krajów Unii Europejskiej, których Produkt Narodowy Brutto (PNB) na mieszkańca nie przekracza 90% średniej PNB dla wszystkich państw członkowskich.
Fundusz Spójności utworzony został na mocy postanownień art. 161 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, a powołany do życia w 1994 roku Rozporządzeniem Rady nr 1164/94/WE z dnia 16 maja 1994r. (zmienionym 21 czerwca 1999r. dwoma rozporządzeniami nr 1264/WE i 1265/WE). Do powstania Funduszu Spójności przyczyniło się głównie przyjęcie do Unii Europejskiej Irlandii, Grecji, Hiszpanii oraz Portugalii, czyli państw słabiej rozwiniętych niż dotychczasowi członkowie UE. W trakcie dyskusji nad formą i kształtem przyszłej Unii Europejskiej państwa członkowskie postanowiły wzmocnić politykę strukturalną wobec wyżej wymienionych krajów.
Fundusz Spójności to instrument polityki spójności gospodarczej i społecznej Unii Europejskiej, który został powołany w celu realizacji założeń jednego z głównych celów, jakim jest zmniejszenie dysproporcji w poziomach rozwoju różnych reginów oraz zmniejszenie opóźnienia reginów najmniej uprzywilejowanych. Fundusz Spójności jako instrument polityki spójności gospodarczej i społecznej realizuje te założenia wnosząc wkład finansowy do projektów w dziedzinie środowiska naturalnego oraz sieci transeuropejskich w zakresie infrastruktury transportu.
Uregulowania dotyczące włączenia Polski do korzystania z Funduszu Spójności zostały zawarte w zapisach Traktatu o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, w części dotyczącej proponowanych zmian do Rozporządzenia Rady nr 1164/94.
Rejestr zmian
- zmieniono 2020-03-17 10:52 przez Andrzej Lamparski